Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rodičové, na slovíčko ;-)

7. 9. 2008

Vážení rodiče,

v dnešní době je pro každého člověka velmi těžké uvěřit. Nejen v Boha, ale také v lidi, instituce, slova - ať mluvená či psaná. Nedivme se tomu, vždyť všude kolem nás je tolik zla, přetvářky, polopravd i lží! A právě proto jsme všichni tak nedůvěřiví a opatrní. A o to více, jedná-li se o naše dítě, to nejdražší, co na světě máme.

Máte-li důvod přemýšlet o tom, zda poslat či neposlat Vaše dítě do církve (naší či jiné), tyto řádky jsou určeny právě pro Vás. Jste-li sami věřící, nedozvíte se na této stránce asi nic zvláštního. Jste-li však nevěřící (ať už ateista, nezařazený, hledající či ptající se), možná že Vám tyto řádky dají pár odpovědí, které hledáte.

Dnešní svět je plný nástrah, které mohou být pro mladého člověka osudné. A nejsou to jen drogy, alkohol, kriminalita či nezřízený život - nástrahy, o nichž se nejvíce mluví. Nebezpečím pro mladého člověka mohou být i různá špatná společenství - sekty či pseudosekty, skrývající se za Boha, obchod či jiné masky. Mohou to být především lidé, kteří těží z důvěry, neznalosti a nevědomosti mladého člověka a zneužívají jej pro své vlastní zájmy. Kdo z rodičů by nechtěl své dítě před tím vším ochránit? Ale Vy, jeho rodiče, nemůžete být se svým dítětem 24 hodin denně, abyste mu vždy a všude pomáhali rozhodnout se, co je správné a co ne. A tím spíše - a teď se neuražte - když mnohdy sami nemáte dostatek informací, takže pro jistotu házíte všechny do jednoho pytle, což často na dítě mívá zcela opačný efekt.

Dejte svému dítěti možnost získat informace a jednou, až se ocitne na rozcestí, rozhodovat se zodpovědně a na základě faktů, a ne na základě domněnek či bludů. Dejte mu šanci rozpoznat dobré od zlého a argumentovat tam, kde jiní budou slepě následovat zlo.

Možná si říkáte: "Co tihle Pánbíčkáři mohou mému dítěti dát? Jen mu popletou hlavu, raději od nich dál...!"  Krok, který vede mladé lidi k problémům drog, alkoholu, násilí či členství v sektách, má však hlubší kořeny. Je to touha mladého člověka najít své místo na světě, někam patřit, někam směřovat. Najít autoritu, vzor, se kterým se může identifikovat. A šlápnout "vedle" je tak snadné...

Nasměrujte kroky svého dítěte správným směrem, dokud můžete. Tam, kde média a špatná parta učí hlouposti, sobeckosti, násilí, tuposti a povrchnosti, víra v Boha učí lásce k bližnímu, morálce, etice, čistému svědomí a lidské opravdovosti.

Směřuje-li církev k Bohu a ne k člověku (což se právě stává v sektách), nehrozí Vašemu dítěti v církvi nic zlého. Naopak. Společenství církve pomůže mladým lidem rozeznat dobro od zla, správné od nesprávného. Dá jim informace a sebevědomí samostatně se rozhodnout, zda "tudy ano nebo ne".

Kde není svoboda, není víra. Je to jako s láskou - nelze ji vynutit. Přijďte a poznejte nás, dříve než učiníte rozhodnutí za své dítě. Nejsme "ti divní z kostela", jsme obyčejné lidé, kteří poznali, že je nad námi něco (není až tak podstatné, jak "tomu" říkáte) vyššího, než jsme my sami a to nám dává naději. Naději, že to se světem a s námi není ještě tak zlé, jak to občas vypadá a jediné co chceme je, se o toto zjištění podělit s ostatními. Zbytek je na Vás - Bůh vám dal svobodu rozhodnutí a my ji vám ani vašim dětem rozhodně nebudeme brát.

(hb)